علائم دیسک کمر در پاها چیست؟

دیسک کمر یکی از رایج‌ترین بیماری‌هایی است که امروزه در بسیاری از مردم دیده می‌شود.۲۶مهره در ستون فقرات هر انسان وجود دارد که این مهره‌ها به‌وسیله‌ی صفحات قابل‌انعطافی به نام “دیسک” به هم متصل می‌گردند.اگر هرکدام از این مهره‌ها از صفحه خود دچار بیرون‌زدگی شوند، فشار زیادی به ناحیه‌ی کمر وارد شده که در اصطلاح به آن “دیسک کمر” می‌گویند.این فشار علاوه بر کمر،بر روی پاها نیز درد زیادی را وارد می‌کند که این درد می‌تواند درهمان ابتدا شدید باشد و یا به ‌تدریج افزایش یابد. به همین دلیل می‌خواهیم در این مقاله به بررسی علائم دیسک کمر در پاها بپردازیم.

علائم دیسک کمر در پاها

از نشانه‌های اولیه‌ی دیسک کمر وجود درد در پاها است که حتماً باید آن‌ها را جدی گرفت. ازآنجایی‌که وزن انسان را پاها تحمل می‌کنند فشارهای ناشی از کمردرد به پاها نیز وارد می‌شود و تأثیر متقابلی روی آن دارد. در زیر باهم برخی از این علائم را می‌خوانیم و در ادامه هرکدام را توضیح می‌دهیم.

  • احساس سوزش و خارش
  • احساس بی‌حسی
  • احساس سردی و گرمی
  • سفت شدن و گرفتگی عضلات
  • ضعیف شدن و ازکارافتادگی اندام‌ها
  • صاف بودن کف پا

علائم دیسک کمر در پاها چیست - دکتر نوید ابوالاحرار در تهراناحساس سوزش و خارش

از رایج‌ترین علائم دیسک کمر در پاها می‌توان به این مورد اشاره کرد. سوزش و خارش جزو حس‌های آزاردهنده‌ای است که اغلب شب‌ها برای فرد اتفاق می‌افتد.اگر در پای خود احساس سوزش و خارش مزمن می‌کنید بهتر است هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است دچار دیسک کمر شده باشید.همچنین گزگز کردن پاها و مورمور شدن کف پا هم می‌تواند دلیلی بر این بیماری باشد.

احساس بی‌حسی

اگر گاهی اوقات پاهایتان بی‌حس می‌شوند یا احساس می‌کنید کرخ شده‌اند احتمال دیسک کمر در شما وجود دارد. بی‌حسی پاها بستگی به این دارد که کدام‌ دیسک کمر شما دچار مشکل شده باشد بنابراین بهتر است برای بررسی‌های بیشتر به پزشک مراجعه کنید. اگر تازه دیسک کمر گرفته‌اید بی‌حسی‌های مقطعی و گذرا خواهید داشت اما اگر به آن توجهی نکنید در ادامه این بی‌حسی‌ها دائمی خواهند شد.

احساس سردی و گرمی

یکی دیگر از علائم دیسک کمر در پاها هنگامی است که در پای خود احساس سردی و گرمی‌های زودهنگام می‌کنید مانند چراغی که به دلیل اتصالی مدام روشن و خاموش می‌شود.این‌گونه حس‌ها ناشی از سیستم عصبی هستند که با درمان تدریجی و به‌موقع برطرف خواهند شد و درنتیجه نیازی نیست هنگام احساس سردی خود را گرم کنید و بالعکس.

نشانه ها و علائم دیسک کمر در پاها - دکتر نوید ابوالاحرار در تهرانسفت شدن و گرفتگی عضلات

سفت شدن و گرفتگی عضلات نیز ازجمله نشانه‌های وجود دیسک کمر است. این گرفتگی بیشتر در پاها دیده می‌شود.احتمالاً برایتان اتفاق افتاده‌ است که ناگهان عضله‌ی پایتان مانند سنگ سفت می‌شود و درد زیادی را تحمل می‌کنید تا آن عضله دوباره به حالت عادی بازگردد.این نوع گرفتگی‌ها که به آن “اسپاسم عضلانی” هم می‌گویند گاه موقتی و گاه دائمی در ناحیه‌های مختلف پا مشاهده می‌شود که در صورت تشدید این اسپاسم‌ها باید جهت درمان به پزشک مراجعه کرد.

ضعیف شدن اندام‌ها نیز به‌نوعی زیرمجموعه‌ی اسپاسم‌های عضلانی است که می‌تواند برای اندام‌های حرکتی بسیار خطرناک باشد.این نشانه معمولاً با از دست دادن کنترل پاها هنگام راه رفتن یا عدم توانایی در تکان دادن انگشتان پا مشاهده می‌شود که در درازمدت ممکن است باعث فلج‌شدن فرد نیز بشود.کف پای صاف،گیرکردن انگشت‌ها به زمین هنگام راه رفتن،خالی کردن ناگهانی زانو از دیگر علائم ضعف اندام‌ها هستند.

چه کارهایی باعث کاهش علائم دیسک کمر در پاها می‌شود؟

برای درمان دیسک کمر و کاهش فشار‌های ناشی از آن راه‌های مختلفی وجود دارد اما بنا بر توصیه‌های دکتر ابوالاحرار انجام سه کار مهم می‌تواند این درد را تا حد زیادی کاهش دهد.

  1. داشتن برنامه‌ی غذایی مناسب و انجام ورزش‌های منظم و سبک که توسط پزشک متخصص پیشنهاد می‌شود قطعاً در روند بهبودی شما تأثیر مثبتی خواهد داشت.
  2. راه رفتن در قسمت کم‌عمق استخر و عدم نشست‌وبرخاست‌های بیهوده نیز موجب تسکین درد در ناحیه‌ی کمر و پاها می‌گردد.
  3. پوشیدن کفش مناسب تأثیر زیادی در کاهش فشارهای وارده بر پا می‌شود زیرا در هنگام پیاده‌روی، داشتن کفش مناسب و نرم می‌تواند وزن شخص را روی کل بدن پخش کرده و فقط در پاها متمرکز نکند.

دکتر نوید ابوالاحرار با دانش و تسلط کافی بر روش‌های درمانی غیر جراحی یکی از بهترین پزشک‌های تهران درزمینه‌ی دیسک کمر است که مناسب‌ترین درمان‌ها را برای دیسک کمر ارائه می‌دهد.

 

چه قدر این پست مفید بوده؟

بر روی ستاره ها جهت رای دهی کلیک کنید

متوسط رای دهی ۴٫۵ / ۵٫ تعداد رای: ۱۱

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *