علل مختلف درد گردن را بشناسید!

درد گردن یکی از دردهایی است که همه ما ممکن است آن را تجربه کنیم. اما علل این درد چیست و چه زمان نیاز است برای آن به پزشک مراجعه شود؟ برای یافتن جواب این سوال‌ها و آشنایی با بهترین دکتر برای درمان این درد در تهران در این مقاله با ما همراه شوید.

گردن درد طولانی مدت را نادیده نگیرید!

گردن شما از مهره‌هایی تشکیل شده‌است که از جمجمه تا قسمت فوقانی کشیده می‌شود. دیسک‌های گردن شوک بین استخوان‌ها را جذب می‌کند. استخوان‌ها، رباط‌ها و ماهیچه‌های گرد از سر پشتیبانی می‌کنند و اجازه حرکت به آن می‌دهند. هرگونه ناهنجاری، التهاب یا صدمه می‌تواند باعث ایجاد درد یا سفتی در این ناحیه شود.

بسیاری از افراد گهگاهی درد در ناحیه گردن یا سفتی عضلات گردن را تجربه می‌کنند. در بسیاری از موارد این درد، به دلیل ضعف یا استفاده بیش از حد از گردن است اماگاهی اوقات، این درد در اثر آسیب‌های ناشی از سقوط، ورزش‌های سخت یا ضربه ایجاد می‌شود. در بسیاری از موارد، درد در این ناحیه یک وضعیت جدی نیست و ممکن است طی چند روز تسکین یابد. اما گاهی ممکن است درد گردن نشاندهنده آسیب جدی یا بیماری باشد که در آن صورت نیاز است به پزشک مراجعه شود. دکتر ابوالاحرار در تهران یکی از پزشکان متخصص در درمان و تشخیص درد گردن است. اگر شما در ناحیه‌ی گردن خود احساس درد دارید که بیش از یک هفته ادامه دارد، شدید است و یا با علائم دیگری همراه است، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

دلایل درد گردن

فشار به عضلات

این درد معمولاً به دلیل فعالیت‌ها و رفتارهایی به وجود می‌آید که در زیر به آن اشاره می‌شود:

 • ضعیف بودن عضلات گردن
 • کار زیاد پشت میز بدون تغییر موقعیت
 • خوابیدن در وضعیت نامناسب
 • تکان دادن زیاد سر در هنگام حرکت

صدمه

درمان درد گردن

گردن به خصوص در هنگام سقوط، تصادفات اتومبیل، ورزش در جایی که ماهیچه‌ها و رباط‌های گردن مجبور به حرکت در خارج از محدوده طبیعی خود هستند، در معرض آسیب پذیری بیشتری است. در صورت شکستگی استخوان‌های گردن (مهره‌های گردن)، ممکن است نخاع نیز آسیب دیده باشد. آسیب دیدگی گردن به دلیل تکان دادن ناگهانی سر معمولاً whiplash نامیده می‌شود.

حمله قلبی

درد گردن همچنین می‌تواند نشانه حمله قلبی باشد، اما اغلب با علائم دیگر حمله قلبی مانند علایم زیر همراه است:

 • تنگی نفس
 • تعریق
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • درد بازو یا فک

اگر گردن شما صدمه دیده است و علائم دیگری از مشکلات قلبی را نیز دارید، با آمبولانس تماس بگیرید یا سریعاً به اورژانس بروید.

مننژیت

مننژیت التهاب بافت نازک است که مغز و نخاع را احاطه کرده‌است. در افرادی که مننژیت دارند، تب و سردرد اغلب با گردن سفت شده مشاهده می‌شود. مننژیت می‌تواند کشنده باشد و نیازمند اوژانس پزشکی است. اگر علائم مننژیت را دارید، سریعاً کمک بخواهید.

علل دیگر

دلایل دیگر این درد شامل موارد زیر است:

 • آرتریت روماتوئید باعث درد ، تورم مفاصل و چرخش استخوان‌ها می‌شود. هنگامی که این موارد در ناحیه گردن رخ دهد، درد گردن ممکن است بدتر شود.
 • پوکی استخوان باعث ضعف استخوان‌ها شده و می‌تواند منجر به شکستگی‌های کوچک شود. این حالت اغلب در دست یا زانو اتفاق می‌افتد، اما گاهی می‌تواند در گردن نیز رخ دهد.
 • فیبرومیالژیا شرایطی است که باعث درد عضلات در سراسر بدن به خصوص در ناحیه گردن و شانه می‌شود.
 • با افزایش سن، دیسک‌های گردن می‌توانند دژنراسیون شوند. این به اسپوندیلوز یا همان آرتروز گردن معروف است. این مسئله می‌تواند فضای بین مهره‌ها را باریک کند و همچنین استرس را به مفاصل شما بیافزاید.
 • هنگامی که دیسک بیرون می‌آید ، از طریق یک ضربه یا آسیب، ممکن است به نخاع یا ریشه‌های عصبی فشار وارد کند. به این دیسک گردنی فتق گفته می‌شود که به پارگی یا لغزش نیز معروف است.

تنگی ستون فقرات و یا ستون فقرات باریک به نخاع یا ریشه‌های عصب فشار وارد می‌کنند. این موارد می‌تواند به دلیل التهاب طولانی مدت ناشی از آرتریت یا سایر شرایط باشد.

درد گردن

در موارد نادر ، سفتی یا درد گردن ممکن است به دلیل زیر باشد:

چه زمانی باید به پزشک مراجعه شود؟

اگر علائم و درد بیش از یک هفته ادامه داشته باشد، با پزشک خود مشورت کنید. . دکتر ابوالاحرار در تهران یکی از پزشکان متخصص در درمان و تشخیص درد گردن است. دکتر ابوالاحرار با سال‌ها تجربه و تخصص علاوه بر درد گردن، سایر بیماری‌ها دیگر مانند دیسک کمر، درد زانو و… را  تشخیص داده و به راحتی آن‌ها را درمان می‌کند.

چه قدر این پست مفید بوده؟

بر روی ستاره ها جهت رای دهی کلیک کنید

متوسط رای دهی ۴٫۶ / ۵٫ تعداد رای: ۱۴

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *