بررسی دلایل و علائم زانو درد در جوانی

زانو درد از شایع‌ترین و اصلی‌ترین مشکلات عضلانی اسکلتی است که در بین افراد بسیاری از جمله جوانان رایج است. درد در زانو ممکن است هر فردی را تحت تأثیر قرار داده و مشکلات عدیده‌ای را برای او به وجود آورد. به همین دلیل نیز شناخت علل زانو درد در جوانی و راه‌های درمان آن می‌تواند تا حد زیادی در کاهش میزان درد در افراد مؤثر باشد.

زانو بزرگ‌ترین مفصلی می‌باشد که در بدن ما وجود دارد. این مفصل که هر روزه بارها و بارها مورد استفاده قرار می‌گیرد، وظیفه خم کردن زانو و همچنین تحمل وزن بدن را دارد. درد در زانو زندگی بسیاری از افراد را تحت تأثیر قرار داده و آنان را با مشکلاتی در زمینه زندگی شخصی، اشتغال و تفریح مواجه کرده است. درصورتی‌که زانو درد دارید، دکتر نوید ابوالاحرار در تهران می‌توانند به شما جهت کاهش درد و درمان بیماری کمک نمایند. علل بروز زانو درد در جوانی وابسته به عوامل مختلفی است که هرکدام از آن‌ها درمان مخصوص خود را می‌طلبد در زیر به بررسی زانو درد، علل بروز آن و راه‌های درمان آن خواهیم پرداخت.

بررسی مفصل زانو

مفصل زانو، بیشترین چرخش را به‌منظور انجام حرکات بدن دارد. زانو از تعدادی استخوان، رباط، تاندون و غضروف تشکیل‌شده است که آسیب در هرکدام از این نواحی می‌تواند به درد زانو منجر شود.

علل زانو درد در جوانی - مطب دکتر ابوالاحرار در شهر تهران۱- استخوان‌های زانو

مفصل زانو از ۴ استخوان تشکیل‌شده است که هرکدام از آن‌ها در قسمتی از زانو وجود دارد.

 1. استخوان ران و یا استخوان قسمت بالای مفصل
 2. استخوان ساق پا که بخشی از وزن را تحمل می‌کند.
 3. استخوان نازک‌نی که باعث اتصال رباط‌ها به یکدیگر می‌شود.
 4. کشکک یا کاسه پاتلا که در امتداد جلوی استخوان ران قرار دارد.

تمامی استخوان‌های مذکور نقش اساسی در سلامت زانو و عدم زانو درد در جوانی خواهند شد. لذا در صورت بروز آسیب به هریک از آن‌ها، شما با درد در ناحیه زانو مواجه می‌شوید.

۲- رباط‌های زانو

رباط پا همانند باندی متراکم بوده که از فیبر تشکیل گردیده است. اصلی‌ترین وظیفه رباط‌ها اتصال استخوان‌ها به یکدیگر است. زانوی هر فرد شامل ۴ رباط مهم است که استخوان‌های ران را به ساق پا متصل می‌نماید. ازجمله رباط‌های زانو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. رباط متقاطع قدامی یا ACL: این رباط وظیفه جلو و عقب شدن و چرخش زانو را به عهده دارد.
 2. رباط متقاطع خلفی یا PCL: این رباط نیز مانند رباط فوق‌الذکر وظیفه خم و راست شدن زانو را برعهده‌گرفته است.
 3. رباط داخلی یا MCL: رباط مذکور وظیفه ثبات داخلی و جانبی زانو را دارد.
 4. رباط بیرونی یا LCL: رباط ذکرشده مانند رباط قبلی وظیفه افزایش استحکام زانو را بر عهده دارد.

درمان زانو درد در جوانی - مطب دکتر ابوالاحرار در تهران۳- تاندون‌های زانو

تاندون‌ها نیز مانند رباط‌ها، باند فیبری هستند و موجب اتصال استخوان به عضلات می‌شوند. زانوی هر فرد ۲ نوع تاندون مهم دارد که در زیر به آن اشاره خواهیم کرد:

 1. تاندون پاتلا: این تاندون که وظیفه اتصال استخوان کشکک زانو به استخوان درشت‌نی را بر عهده دارد، از لحاظ تکنیکی بسیار شبیه رباط است؛ زیرا سبب اتصال دو استخوان می‌شود.
 2. تاندون چهار سر ران: این تاندون عضله چهار سر ران را به کشکک متصل می‌کند. عضله مذکور در جلوی ران قرار دارد.

غضروف زانو

مینیسک زانو یکی از حساس‌ترین غضروف‌های بدن است که وظیفه زیرسازی برای مفصل زانو را بر عهده دارد. آسیب به مینیسک از جمله مهم‌ترین علل زانو درد در جوانی است.

زانو درد در جوانی به چه دلایلی رخ می‌دهد؟

۱- وزن بالا

یکی از مهم‌ترین مسائلی که باید به آن توجه داشت، شیوع چاقی در سراسر دنیا ازجمله کشورمان است. چاقی بیش‌ از اندازه موجب آسیب به زانو، قلب، ریه و کلیه خواهد شد. به همین دلیل نیز درصورتی‌که وزن بالایی دارید، امکان ابتلا به درد زانو در شما بیشتر خواهد بود. گرایش افراد به خورد فست‌فود ازجمله دلایل چاقی است. همچنین مصرف فست‌فود به دلیل عدم تأمین ویتامین‌های موردنیاز بدن ازجمله ویتامین D موجب می‌شود که شکل زانو به‌مرور زمان تغییر کرده و آسیب‌های زیادی را به دنبال داشته باشد. مصرف غذاهای نامناسب ازجمله غذاهای چرب، کم‌تحرکی و سبک زندگی نامناسب ازجمله دلایل درد زانو در سنین جوانی است.

زانو درد در جوانی - مطب دکتر ابوالاحرار در تهران۲- بیماری

بیماری ازجمله مهم‌ترین دلایل زانو درد در جوانی است. روماتیسم و آرتروز نیز ازجمله دلایل درد در ناحیه زانو است. البته تعداد کمی از جوانان به آرتروز و یا روماتیسم دچار می‌شوند اما نمی‌توان آن را نادیده گرفت. در صورت احساس هرگونه درد در ناحیه زانو و اطراف آن بهتر است برای جلوگیری از آسیب‌های بیشتر، به دکتر ابوالاحرار در تهران مراجعه نمایید.

 1. آرتروز زانو: آرتروز به دلیل از بین رفتن غضروف ایجادشده و موجب از بین رفتن مینیسک نیز خواهد شد. ازجمله شایع‌ترین علائم آرتروز زانو، درد زانو، ورم و محدودیت‌های حرکتی است.
 2. روماتیسم: روماتیسم، مفاصل را تحت تأثیر خود قرار داده و ازجمله علائم آن درد و ورم زانو است. در مراحل پیشرفته روماتیسم، زانو تغییر شکل داده و فرد را نیازمند به جراحی می‌کند.
 3. عفونت مفصل زانو: میزان ابتلا به عفونت زانو پایین است اما در صورت ابتلا به آن، نباید نسبت به آن بی‌توجه بود. این بیماری باید به‌صورت اورژانسی درمان شود و در صورت سهل‌انگاری زانو دچار آسیب‌های شدیدی خواهد شد. عفونت ممکن است موجب آسیب به استخوان‌های اطراف مفصل نیز شود. ازجمله علائم عفونت، درد، ورم و تب است. در بسیاری از موارد برای درمان این معضل از جراحی استفاده می‌شود. پس از آن نیز بیمار با دستور پزشک، ملزم به استفاده از آنتی‌بیوتیک برای رفع عفونت خواهد بود.

۳- کندرومالاسی کشکک

از شایع‌ترین دلایل دیگری که موجب زانو درد در جوانی می‌شود، بیماری کندرومالاسی کشکک است. این بیماری که عموماً در سنین ۲۰ تا ۳۰ سالگی بروز پیدا می‌کند، موجب درد در ناحیه جلو زانو شده و در واقع به دلیل سابیده شدن غضروف کشکک توسط استخوان ران به وجود می‌آید. ازجمله علت‌های سابیده شدن غضروف کشکک زانو، حرکت نامتعادل و نادرست کشکک است. درصورتی‌که به ورزش‌های سنگین و حرفه‌ای می‌پردازید، احتمال بروز آسیب در ناحیه کشکک بیشتر است. ضربه و ضعف عضلات ران از دیگر عوامل سابیدگی کشکک زانو می‌باشد.

۴- انحراف زانو

بسیاری از افراد در درازمدت دچار انحراف در ناحیه زانو می‌شوند که عموماً نیاز به جراحی دارند. آسیب به کشکک می‌تواند لطمات زیادی به دیگر اندام‌های شما وارد آورد. لذا درصورتی‌که دردی در زانوی خود احساس می‌کنید، بهتر است با پزشک متخصص در این زمینه مشورت نمایید.

نرمی استخوان نیز ازجمله دلایل آسیب به زانو است. افرادی که شلی لیگامانی دارند، باید در راه رفتن خود بسیار دقت نمایند. کم کردن وزن می‌تواند کمک بسیار زیادی به افراد در این زمینه نماید. بسیاری از افراد در پاهای خود احساس صدا می‌کنند. درصورتی‌که این صدا با درد همراه نباشد، آسیب‌زا نیست اما اگر دردی احساس می‌کنید، بهتر است سریعاً به پزشک مراجعه نمایید.

۵- آسیب‌های ورزشی

استفاده از وسایل ورزشی نامناسب نیز می‌تواند باعث انواع تروما شود. به‌عنوان مثال استفاده از تردمیل­‌های غیراستاندارد که مجهز به ضربه‌گیر نمی‌باشند، می‌تواند به زانوی شما آسیب وارد آورد. دوچرخه‌سواری نیز اگر همراه با رعایت اصول ایمنی نباشد، موجب درد در ناحیه زانو می‌شود. درصورتی‌که به‌صورت حرفه‌ای ورزش می‌کنید، بهتر است قبل از هرگونه تمرین، زمانی را برای گرم کردن بدن خود اختصاص دهید. زیرا در این صورت احتمال بروز آسیب به اندام‌های مختلف ازجمله زانو به حداقل خواهد رسید.

راه‌های درمان زانو درد در جوانی - مطب دکتر ابوالاحرار در تهرانعلائم رایج در زانو درد

علاوه بر احساس درد، وجود علائم زیر نشان‌دهنده آسیب در ناحیه زانو شما می‌باشد. درصورتی‌که هر یک از علائم زیر را دارید، بهتر است به آن بی‌توجه نباشید و به پزشک مراجعه نمایید.

 1. صدا دادن زانو
 2. قرمزی زانو
 3. احساس داغی و گرما در زانو
 4. لنگ زدن در هنگام راه رفتن
 5. ناپایداری زانو
 6. قفل شدن زانو و عدم امکان خم کردن آن
 7. خشکی زانو
 8. ورم زانو
 9. حساسیت به لمس شدن زانو
 10. ناتوانی در دراز کردن زانو

روش‌های جلوگیری از زانو درد در جوانی

شما می‌توانید برای جلوگیری از بیماری‌های مختلف و همچنین مبتلا نشدن به زانو درد از روش‌های ساده زیر استفاده نمایید. انجام روش‌های زیر موجب تقویت زانوی شما شده و درد را کم خواهد کرد.

 1. پاهایتان را بلند کرده و صاف نگه دارید. روی کمر دراز کشیده و پای خود را بر روی زمین بگذارید. سپس به‌نوبت زانوهای خود را خم کنید. زانوی خم‌شده را صاف بالا ببرید و این کار را تا ۱۰ مرتبه تکرار کنید.
 2. روی کمر دراز بکشید و زانوی خود را خم کنید. سپس ران و پهلو خود را از روی زمین بلند کنید. در این روش از آرنج دست خود استفاده نکرده و سعی کنید کف دست شما مماس با زمین باشد.
 3. اسکات بزنید. در این روش صاف بایستید و با نشستن و بلند شدن، زانوهای خود را تقویت کنید. شما می‌توانید از وزنه‌های نیم و یا یک کیلویی نیز برای افزایش فشار استفاده نمایید. این تمرین برای تقویت ماهیچه‌های ران بسیار مفید است.
 4. صاف ایستاده و پاشنه‌های پای خود را بلند کنید و سپس روی زمین بگذارید. این حرکت را تا ۱۰ مرتبه تکرار نمایید. انجام این تمرین موجب تقویت زردپی پشت زانو و ماهیچه‌های چهار سر خواهد شد.

عوامل زانو درد در جوانی - مطب دکتر ابوالاحرار در تهرانروش‌های تشخیص علت زانو درد

پس از آنکه در ناحیه زانو دردی احساس کردید، بهتر است به پزشک مراجعه نمایید. پزشک با استفاده از روش‌های مختلف بیماری و علت درد زانو را تشخیص داده و به‌ تناسب آن شما را درمان خواهد کرد.

۱- آزمایشات فیزیکی

پس از مراجعه به پزشک متخصص، اولین گام معاینه شما است. پزشک زانوی شما را معاینه کرده و به بررسی زانو می‌پردازد تا دلیل درد را متوجه شود. ممکن است در این روش از شما خواسته شود تا یک سری حرکات کششی را انجام دهید تا از سلامت تاندون و رباط‌های شما اطمینان حاصل شود.

۲- سی‌تی‌اسکن

رادیوگرافی و استفاده از اشعه ایکس یکی از شایع‌ترین روش‌ها برای تشخیص بیماری و وجود درد است. درصورتی‌که احتمال هر نوع شکستگی در ناحیه زانو وجود داشته باشد، پزشک از روش عکس‌برداری استفاده خواهد کرد. در مواردی که نیاز به‌دقت بالا در این زمینه باشد، می‌توان از روش سی‌تی‌اسکن نیز بهره برد.

۳- MRI

این روش با ارائه تصویری سه‌بعدی از زانو موجب خواهد شد تا پزشک به‌درستی علت درد را تشخیص دهد. از این روش نمی‌توان تشخیص شکستگی را انتظار داشت و بیشتر برای ارزیابی میزان صدمه واردشده بر تاندون‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد.

۴- آرتروسکوپی

این روش راه‌حل بسیاری از دردهای مزمن در ناحیه زانو است. در این روش پزشک معالج نوری را در فیبر مفصل زانو قرار داده و با استفاده از دوربین متصل به آن به بررسی زانو خواهد پرداخت. با این روش جراح قادر به دیدن ذرات کوچک در زانو و مینیسک آسیب‌دیده می‌شود و می‌تواند به‌راحتی علت درد را فهمیده و به درمان آن بپردازد.

۵- برداشت مایعات

در صورت بروز هرگونه عفونت، پزشک با استفاده از یک سوزن، اقدام به برداشتن مایع درون زانو می‌کند. عفونت ممکن است در زیر میکروسکوپ و با پیدا کردن باکتری در مایع موجود در زانو تشخیص داده شود. همچنین برای فهمیدن عفونت می‌توان از آزمایش خون نیز استفاده کرد.

همچنین شما می‌توانید مطالب مفیدی در زمینه درد پشت زانو و زانو درد در بارداری را در وب‌سایت دکتر ابوالاحرار مطالعه کنید.

راه‌های درمان زانو درد در جوانی - مطب دکتر ابوالاحرار در تهرانروش‌های درمان زانو درد در جوانی

۱- دارو

دارودرمانی از روش‌های اولیه درمان درد در ناحیه زانو است. در درجه اول بسیاری از پزشکان با استفاده از دارو سعی در کنترل بیماری دارند.

۲- جراحی

در بسیاری از موارد، دارو نمی‌تواند اثرات مثبتی از خود به جای گذارد و به همین دلیل پزشکان جراحی را جایگزین آن می‌کنند. استفاده از پروتزها می‌تواند درمان بسیاری از دردها در زانو باشد.

۳- فیزیوتراپی

گاهی اوقات تقویت عضلات زانو می‌تواند به کاهش درد بیانجامد. به همین دلیل نیز در صورت نیاز، پزشک انجام تمرینات خاص و استفاده از روش‌های تحریک الکتریکی زانو را در دستور کار قرار می‌دهد.

۴- تزریق

در بسیاری از موارد پزشکان با استفاده از تزریق کورتیکواستروئیدها به کاهش درد در زانو کمک می‌کنند. البته این تزریقات راه‌حل دائمی نبوده و نیاز به تزریق مجدد وجود دارد. استفاده از این روان کننده‌ها موجب بهبود حرکت در افراد می‌شود.

سخن پایانی

 درصورتی‌که زانوان شما درد دارد و یا صدا می‌دهد، بهتر است برای تشخیص بیماری و درمان آن به پزشک متخصص مراجعه نمایید. دکتر نوید ابوالاحرار در تهران، آماده ارائه هرگونه مشاوره و درمان زانو درد در جوانی است.

چه قدر این پست مفید بوده؟

بر روی ستاره ها جهت رای دهی کلیک کنید

متوسط رای دهی ۵ / ۵٫ تعداد رای: ۱

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *