سردرد خوشه‌ای ، از تشخیص تا درمان

 

سردرد به‌عنوان یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها، اغلب افراد را درگیر خود کرده است. بسیاری از افراد در زمان‌های مختلف دچار این بیماری شده و تمرکز خود را برای ادامه زندگی یا حرفه خود از دست می‌دهند. ازجمله مسائلی که عموماً باعث بروز سردرد می‌شود، تنش‌های عصبی، استرس، خستگی و فشارخون است. یکی از انواع سردردها که درد وحشتناکی را برای بسیاری از افراد به همراه داشته است، سردرد خوشه‌ای است. در این مقاله سعی داریم تا شما را با این نوع سردرد آشناسازیم.

سردرد خوشه‌ای چیست؟

سردرد خوشه‌ای، سردردی شدید و یک‌طرفه است که در داخل یا اطراف چشم، ناحیه گیجگاهی یک‌طرف سر و یا در تمام نقاط سر بروز می‌یابد. ممکن است درد مذکور به دلیل شدید بودن به سایر نقاط بدن ازجمله صورت، گردن و شانه‌ها نیز سرایت پیدا نماید.

زمان حملات این سردرد متغیر بوده و ممکن است از ۱۵ دقیقه تا ۳ ساعت به طول انجامد لذا تحمل درد شدیدی با این میزان به‌اندازه ۳ ساعت غیرقابل‌تحمل بوده و حتماً باید برای درمان آن اقدام نمود. سردرد مذکور به‌عنوان شدیدترین نوع سردرد توصیف می‌شود و مبتلایان به این نوع سردرد در توصیف آن از عباراتی همچون ورود میله‌داغ به چشم و خنجر زدن استفاده می‌کنند.

علائم سردرد خوشه‌ای

ازجمله علائمی که پس از بروز این سردردهای شدید، فرد با آن مواجه می‌شود، قرمزی و پرخونی چشم، خروج اشک از چشم، ورم و افتادگی پلک، تعریق زیاد، کوچک شدن سایز مردمک و آبریزش بینی است.

سردرد خوشه ای و عوامل موثرنکته جالب‌توجه این است که مبتلایان به این سردرد، برخلاف دیگر افراد در زمان بروز درد تمایلی به استراحت نداشته و از شدت درد، ترجیح می‌دهند تا قدم بزنند. بی‌قراری ناشی از تحمل درد در این افراد به حدی بالاست که توانایی نشستن را از آنان می‌گیرد. برخی از افراد نیز به دلیل تحمل درد زیاد دچار اختلال در ضربان قلب شده و این مسئله به کاهش ضربان قلب آن‌ها خواهد انجامید.

نباید هر نوع سردردی را با سردرد خوشه‌ای مقایسه کرد، این نوع سردرد با دردی قابل‌تحمل شروع‌شده اما رفته‌رفته تبدیل به دردی عمقی می‌گردد و حالت انفجاری دارد و عموماً پس از گذشت ۵ دقیقه به اوج خود می‌رسد.

روش تشخیص بیماری سردرد خوشه‌ای

سردرد خوشه‌ای دارای نوع خاصی از درد است که بهتر است حتماً در مورد آن با پزشک متخصص صحبت شود. ازجمله روش‌های تشخیص این بیماری موارد ذیل می‌باشد.

  1. معاینه عصبی: تست اعصاب و حس‌ها ازجمله مواردی است که می‌تواند به پزشک جهت ارزیابی نحوه عملکرد مغز و سیستم عصبی بدن شما کمک نماید. استفاده از این روش می‌تواند به پزشک کمک نماید تا علائم فیزیکی سردرد ذکرشده را در شما شناسایی کند.
  2. آزمایش‌های تصویربرداری: پس از انجام معاینه عصبی، درصورتی‌که پزشک شما نیاز بداند و یا نتیجه معاینات، غیرعادی باشد، برای رد کردن احتمالات جدی همچون تومور مغزی یا آنوریسم، انجام آزمایش‌هایی همچون سی‌تی‌اسکن و یا MRI را پیشنهاد می‌کند. در روش سی‌تی‌اسکن با استفاده از اشعه ایکس برای ایجاد تصویر مقطعی دقیق از مغز استفاده‌شده و در روش MRI با ایجاد یک میدان مغناطیسی قوی، تصاویر دقیق از مغز و رگ‌های خونی آن به دست می‌آید.

روش‌های درمانی سردردهای خوشه‌ای

متأسفانه بسیاری از پزشکان بلافاصله پس از مواجهه با این نوع بیماری، عمل جراحی را پیشنهاد می‌دهند اما هدف دکتر ابوالحرار، استفاده از روش‌های غیر جراحی و در صورت لزوم استفاده از روش‌های جراحی کم تهاجمی است. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم تا از روش‌هایی با ریسک کمتر بهره برید تا نگرانی ناشی از پروسه درمان، کمرنگ شود.

متأسفانه درمانی قطعی برای این نوع بیماری وجود ندارد اما با روش‌های مفیدی می‌توان از میزان درد آن کاست و همچنین از بروز آن جلوگیری کرد. در زیر برخی از این روش‌ها را نام خواهیم برد.

همچنین در این سایت می‌توانید اطلاعات کاملی درباره انواع کمردرد و درمان دیسک کمر را نیز مطالعه کنید.

سردرد خوشه ایدرمان‌های فوری

در صورت بروز سردرد خوشه‌ای و برای کاهش درد آن می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید.

  1. اکسیژن: استفاده از اکسیژن ۱۰۰ در ۱۰۰ خالص و به میزان ۱۲ لیتر در دقیقه تا حد زیادی درد شما را قابل‌تحمل خواهد کرد.
  2. دارودرمانی: استفاده از دارو حتماً باید با مشورت پزشک و تزریقات نیز توسط پزشک صورت گیرد. هر نوع استفاده خودسرانه از دارو می‌تواند عوارض زیادی برای شما در پی داشته و سردرد شما را نیز شدت بخشد. داروی سوماتریپتان، زولمیتریپتان و دی هیدروارگوتامین می‌تواند در کاهش درد شما مؤثر واقع شود.
  3. استفاده از بی‌حس‌کننده ها: استفاده از لیدوکائین در زمان بروز درد در ناحیه دردآلود می‌تواند تا حدی درد شما را تسکین دهد.

روش‌های پیشگیرانه و طب خانگی

اگر می‌خواهید مبتلا به سردرد خوشه‌ای نشوید بهتر است ساعت خواب خود را تنظیم نمایید. اجتناب از مصرف الکل ازجمله آبجو و شراب می‌تواند از میزان سردردهای شما کم نماید.

چه قدر این پست مفید بوده؟

بر روی ستاره ها جهت رای دهی کلیک کنید

متوسط رای دهی ۳٫۵ / ۵٫ تعداد رای: ۲

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *