دیسک کمر چیست و راه های شناسایی و درمان آن

امروزه‌ یکی از مشکلاتی که بسیاری از مردم با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، دیسک کمر است. متاسفانه ‌یکی از دلایلی که در کشور ما بسیاری از مردم به این درد مبتلا هستند، عدم نشستن صحیح در محل کار، خانه و … است. بسیاری از کارها در دنیای امروز، پشت میزها و صندلی‌ها انجام می‌شود و این فرآیند بخش قابل توجهی از زندگی روزمره افراد را شامل می‌شود و به همین دلیل اگر نحوه صحیح نشستن در پشت میزکار  یا هرجای دیگر را ندانیم، بیش از همیشه در خطر ابتلا به بیماری‌هایی نظیر دیسک گردن یا کمر، آرتروز، درد در مفاصل و… هستیم.  در این مقاله از سایت دکتر ابوالاحرار با توضیح بیشتر درباره این بیماری و روش‌های درمان دیسک کمر، شما را با این مقوله آشنا خواهیم کرد.

دیسک کمر چه نوع بیماری ای است؟

در ستون فقرات بدن انسان بالشتک‌های غضروفی بین مهره‌های کمر وجود دارند که به آن‌ها دیسک کمر گفته می‌شود. از آنجایی که در ستون فقرات انسان ۵ مهره وجود دارد پس دیسک‌های کمر که بین این مهره‌ها قرار گرفته اند هم ۵ تا هستند. دیسک‌ها به این منظور در کمر قرار داده شده اند تا از ضربه وارده به مهره‌ها جلوگیری کنند و فشار وارد شده بر آن‌ها را به خود جذب کنند و در نهایت باعث بهبودی حرکت مهره‌ها شوند. پس می‌توان نتیجه گرفت که این بیماری مربوط به افراد خاصی نیست بلکه همه آن را دارند. اما اگر فردی از آن ناحیه دچار آسیب دیدگی شود شرایط بسیار سختی را خواهد داشت زیرا که درمان دیسک کمر ‌یکی از سخت‌ترین درمان‌ها است.

کسی که این بیماری را دارد به این معناست که دیسکش حالت بیرون زدگی‌ یا فتق دارد. معمولاً افرادی که کمردرد‌های ساده و بعضاً شدیدی متحمل می‌شوند سریعاً به این شک می‌کنند که دیسک کمر دارند اما باید دانست که درد معمولی در ناحیه کمر به نشانه داشتن دیسک کمر نیست. جالب است بدانید دیسک کمر حالت ژله‌ای دارد و از آب و پروتئین تشکیل شده است. به همین خاطر حرکت مهره‌ها در کمر به راحتی انجام می‌شود.

بیماری دیسک کمر در مردان بیشتر است‌ یا زنان؟

درمان دیسک کمر

این بیماری تقریباً در بین مردان و زنان بطور مساوی اتفاق می‌افتد اما برخی‌ها بر اساس گزارشاتی معتقدند که دیسک کمر در بین مردان بالای ۳۰ سال بیشتر شایع است. امروزه متاسفانه این بیماری به جوانان بالای ۲۰ سال هم رحم نکرده و بسیاری از آنان را مبتلا کرده است.

علت‌ها و نشانه‌های دیسک کمر چیست؟

اگر ماده ژله‌‌ای که داخل دیسک وجود دارد بیرون بیاید باعث تحریک شدن عصب‌های آن می‌شود. پس از تحریک چند عصب توسط دیسک‌های کمر، عصب سیاتیک تحریک شده و پارگی دیسک کمر ‌یا همان درد سیاتیک رخ می‌دهد.

از نشانه‌های وقوع آن می‌توان به مواردی چون: درد در پاها، بی حسی عضلانی، خواب رفتگی و مور مور شدن پاها، وجود درد‌های مقطعی در ناحیه کمر، سوزش در عضلات اشاره کرد. چنانچه این علائم را مشاهده کردید، باید حتما به مطب دکتر مربوطه مراجعه نمائید. دکتر ابوالاحرار از جمله دکتر‌هایی است که در حوزه دیسک کمر، فعالیت‌های زیادی دارد.

راه‌های درمان دیسک کمر

آشنایی با دیسک کمر

درمان دیسک کمر مانند درمان بقیه بیماری‌ها به عوامل مختلفی بستگی دارد. باید توجه داشت که درمان این بیماری‌ یکی از صعب العلاج‌ترین درمان‌هاست. اما به این معنا نیست که دیسک کمر هیچ‌گاه درمان نخواهد شد. دیدگاه دکتر ابوالاحرار برای درمان این بیماری این است که به عواملی چون سن فرد، میزان بیرون زدگی ماده ژله ای داخل دیسک، میزان پیشرفت بیماری در داخل بدن و… بستگی دارد. فلوشیپ درد در تهران توسط دکتر ابوالاحرار هم صورت می‌گیرد که این یک نوید برای ساکنین پایتخت است.

در زیر باهم راه‌هایی برای درمان دیسک کمر را بررسی خواهیم کرد.

استراحت

بهترین راه پیشنهادی برای درمان کمردرد استراحت است. البته نه استراحت مطلق چند ماهه. استراحت به معنای استراحت‌های چند روزه و در پی آن انجام فعالیت‌هایی که باعث بهبود روند درمان می‌شوند.

ورزش

ورزش ‌یکی از راه‌هایی است برای درمان کمردرد‌های خفیف و همچنین کسانی که دچار دیسک کمر هستند. اما باید توجه کرد که انجام ورزش‌ها باید با توصیه پزشک متخصص و با برنامه منظمی ‌باشد تا به بهبود بیماری کمک کند.

طب سوزنی

در دنیای مدرن امروز طب سوزنی علاج درد بسیاری از بیماری‌هاست. دیسک کمر هم از این قاعده مستثنا نیست. در این روش با استفاده از طب سوزنی به همراه پولاریتی درمانی موجب درمان بسیاری از بیماران می‌شود.

«تزریق استروئید و اوزون اپیدورال»

در مواردی که بیمار به استراحت، درمانهای رایج دارویی و سایر درمانهای گفته شده پاسخ نداده است، بهترین و موثرترین گزینه درمان غیرجراحی و کم تهاجمی، تزریق استروئید و اوزون اپیدورال است. این درمان در اتاق عمل کلینیک های فوق تخصصی درد و بصورت سرپایی و بدون نیاز به برش جراحی، بیهوشی و بستری در بیمارستان انجام میشود. تاکید میکنم که این تزریق چون در فضای کانال نخاعی و درست در مجاورت نخاع و اعصاب انجام میشود، باید حتماً توسط همکاران فلوشیپ فوق تخصصی درد در اتاق عمل مجهز و استریل و با راهنمایی دستگاه فلوروسکوپی (اشعه ایکس) انجام شود تا هم دقت تزریق و تاثیر آن بالاتر رود و هم از بروز عوارض جانبی نسبتاً جدی و خطرناک پیشگیری شود. معمولاً این درمان در دستان پزشکان ورزیده کمتر از ۳۰ دقیقه زمان میبرد و پس از پایان تزریق، بیمار به اتاق ریکاوری منتقل شده و درحدود ۱ ساعت تحت نظر قرار میگیرد تا از پایداری علایم حیاتی و هوشیاری بیمار اطمینان حاصل شود. پس از این مدت، بیمار به تدریج آماده شده و از کلینیک مرخص میشود.

جراحی لیزری و آندوسکوپی دیسک

در بیمارانی که از درمانهای دارویی و تزریقی، نتیجه درمانی قابل توجه نمیگیرند، ناچار به استفاده از خط بعدی درمان است. در این مرحله انواع جراحی های کم تهاجمی قرار میگیرند که شامل جراحی لیزری و جراحی آندوسکوپی دیسک و روشهای مشابه است. در تمام این روش ها، بیمار بیدار است و پس از استریل کردن محل عمل، پوست و بافتهای زیر پوستی با بی‌حسی موضعی، بیدرد میشوند. یک سوزن وارد دیسک بین مهره‌ای میشود و دیسک با لیزر سوزانده و کوچک میشود یا با یک برش پوستی کوچک آندوسکوپ در کنار دیسک قرار میگیرد و قطعه دیسک بیرون زده برداشته میشود.
با پیشرفت تکنولوژی و ساخت هرروزه انواع دستگاه های درون بین (آندوسکوپ)، به تدریج پزشکی و انواع اعمال جراحی به سمت برشهای هرچه کوچکتر بر روی بدن و استفاده از وسایل و ابزار ظریف برای دسترسی به بافتهای درونی بدن پیش میرود. موارد برتری این روش ها:
۱- آسیب کمتری به بدن وارد میشود و درنتیجه نیاز به بستری طولانی مدت در بیمارستان نیست. بیمار همان روز یا حداکثر یک روز پس از عمل جراحی از کلینیک درد یا بیمارستان مرخص شده و پس از ۳-۴ هفته استراحت در منزل به کار بازمی‌گردد.
۲- ترمیم و بهبودی بهتر و کم عارضه تر
۳- بازگشت سریعتر و بهتر به زندگی روزمره
۴- بروز کمتر چسبندگی ها و دردهای مزمن پس از عمل

نتیجه گیری:

راه‌های دیگری نیز برای درمان کمردرد و دیسک کمر وجود دارد از جمله، درمان با داروهای گیاهی‌، درمان به‌وسیله‌ی فیزیوتراپی‌ یا آب گرم و … . اما با توجه به تجربه افراد مبتلا به این بیماری و همچنین توصیه‌ی پزشکان باید در نظر داشت که جراحی بهترین راه ممکن برای درمان این درد است هرچند که با این روش هم نمی‌توان بطور قطع تضمین داد که درمان به‌صورت کامل انجام می‌شود اما بهترین تأثیر را دارد.

اگر هرگونه دردی در ناحیه کمر خود احساس کردید ‌یا هرکدام از علائم بالا را در خود مشاهده کردید حتماً هرچه سریع‌تر به دکتر مراجعه کرده و زمان را هدر ندهید. از آنجایی که کمر عضو بسار حساس و حیاتی در بدن انسان است به هیچ وجه نباید زمان را برای درمان دردهای آن از دست داد.

چه قدر این پست مفید بوده؟

بر روی ستاره ها جهت رای دهی کلیک کنید

متوسط رای دهی ۴٫۴ / ۵٫ تعداد رای: ۵

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *