بررسی علل مختلف درد قفسه سینه

آیا برای چند ثانیه‌­ای در ناحیه قفسه سینه خود احساس درد می­‌کنید؟ نگران نباشید! دردی که حمله قلبی را به دنبال دارد بیشتر از ۵ دقیقه طول می­‌کشد. اما این بدان معنی نیست که درد قفسه سینه را جدی نگیرید چراکه احساس درد در هر ناحیه‌ای از بدن نشان‌دهنده وجود مشکل در آن ناحیه است.

درد در قسمت سینه صرفا نشانه­‌ای است که شما را آگاه می­‌کند که از این ناحیه غافل نباشید! باید نشانه­­‌های درد در این ناحیه را جدی بگیرید و در صورت تداوم می‌توانید به مطب دکتر ابوالاحرار، فوق تخصص در این زمینه مراجعه کنید. دکتر ابوالاحرار در زمینه‌های مختلفی دیگری مانند درمان آرتروز، دیسک کمر و… تخصص دارند.

درد قفسه سینه ،خطری جدی برای سلامتی شما

درد در این ناحیه علت‌های زیادی می‌تواند داشته باشد. بعضی از این علت‌ها، بی­‌خطر محسوب‌ می‌شوند و مشکلی برای سلامتی ایجاد نمی‌کنند. اما بعضی از آن‌ها جدی بوده و حتی ممکن است حیات فرد را به خطر بیاندازند.

همه بافت‌ها و اندام‌های مجاور سینه شامل قلب، ریه‌ها، مری، عضلات، دنده‌‌ها، تاندون‌ها و عصب‌های ناحیه سینه می‌توانند منشأ درد در این ناحیه باشند.

درد در قفسه سینه، ممکن است در قسمت چپ، راست و یا وسط آن احساس شود که هرکدام علت و علائم خاصی دارند. درد در این ناحیه ممکن است به سمت شکم، پشت و گردن نیز گسترش یابد.

علل درد قفسه سینه

علل درد قفسه سینه ؛ ۶ علت اصلی

 1. مشکلات قلبی (میوکاردیت، پریکاردیت و …)
 2. مشکلات ریوی (آمبولیسم ریوی، پلوریت و …)
 3. مشکلات روانی (اضطراب، استرس و هراس و …)
 4. مشکلات گوارشی (مشکلات پانکراس و کیسه صفرا، ریفلاکس معده به مری و …)
 5. مشکلات اسکلتی، عضلانی، عصبی (آسیب دنده‌ها،کوستوکندریت و …)
 6. سایر عوامل احتمالی درد در قفسه سینه (زونا، حمله پانیک و …)

درد قفسه سینه هنگام خواب

یکی از دردهای شایع در بین مردم، احساس درد در قفسه سینه در خواب است که می‌تواند با فشار خود شما را از خواب بیدار کند. زمانی که درد در این ناحیه از بدن رخ می‌دهد ممکن است به مدت ۵ دقیقه ادامه‌دار باشد و یا به صورت منقطع رخ دهد.

  ۴ علت اساسی درد در قفسه سینه هنگام خواب

 • آسیب به دیواره قفسه سینه: در این حالت ممکن است عضلات و استخوان‌های قفسه سینه به نوعی تحت فشار باشد.
 • ریفلاکس اسید: در این مورد اسید معده به مری بازمی‌گردد و احساس سوزش در قفسه سینه ایجاد می‌شود.
 • التهاب پلور: به التهاب پوشش اطراف ریه التهاب پلور گفته می‌شود که باعث ایجاد درد در ناحیه چپ یا راست قفسه سینه می‌شود.
 • آنژین صدری: آنژین صدرى وضعیتی است که در آن شریان‌های عروق کرونری که خون را به عضلات قلب می‌رسانند، مسدود یا تنگ می‌شوند. از این رو فرد در ناحیه‌ی قفسه سینه خود احساس درد خواهد کرد.

درد قفسه سینه هنگام تنفس

درد در این هنگام تنفس می‌تواند علل مختلفی داشته باشد که گاهی ممکن است نشان‌دهنده‌ی یک بیماری جدی و تهدیدکننده باشد و گاهی نیز ممکن است مربوط به گرفتگی عضلات در ناحیه سینه باشد.

اگر درد در هنگام تنفس را جدی نگیرید ممکن است مشکلات جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد. وقتی نفس عمیق می‌کشید ممکن است در یکی از ساختار‌های زیر درد را احساس کنید:

 • عضلات دیواره قفسه سینه
 • دنده‌های قفسه سینه
 • پوشش قلب
 • پوشش ریه

نشانه­‌های درد در ناحیه سینه که احتمالا علت قلبی دارد

 • احساس فشار و سوزش در قفسه سینه
 • دردی که به پشت، گردن، فک و یک یا دو بازو منتشر می­‌شود.
 • دردی که هنگام سرفه کردن و یا تنفس عمیق بدتر می­‌شود.
 • دردی که مداوم است.
 • عرق سرد
 • تهوع یا استفراغ
 • تنگی نفس

درمان درد قفسه سینه

درمان درد قفسه سینه توسط دکتر ابوالاحرار؛ فولیشیپ فوق‌ تخصص درد در تهران

در مساله درمان حاجت هیچ استخاره نیست. چرا که پای مرگ و زندگی درمیان است. بنابراین بهتر است برای مشاوره به پزشک فوق­‌تخصص در این زمینه مراجعه کنید و در صورت لزوم آزمایشات لازم را انجام دهید.

سخن آخر

درد، سوزش و سایر احساسات ناخوشایند در ناحیه قفسه سینه علاوه بر اینکه آرامش شخص را مختل می‌­کند، باعث می­شود سالانه میلیون­‌ها نفر به سمت بیمارستان­‌ها و اورژانس‌ها روانه شوند. بنابراین هرچه میزان آگاهی شما بیشتر باشد به سلامتی بدن خود بیشتر کمک خواهید کرد.

توصیه ما به شما عزیزان این است که در صورت احساس درد در قفسه سینه، برای اطمینان از سلامتی خود با فولیشیپ فوق‌ تخصص درد دکتر ابوالاحرار در تهران تماس بگیرید تا اگر مشکلی وجود داشته باشد با بروزترین تکنولوژ‌‌ی­‌های روز دنیا درمان ­شوید.

چه قدر این پست مفید بوده؟

بر روی ستاره ها جهت رای دهی کلیک کنید

متوسط رای دهی ۴٫۴ / ۵٫ تعداد رای: ۱۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *