علت درد کمر چیست؟

یکی از شایع ترین مشکلات مربوط به ستون فقرات، درد کمر است. طبق آخرین آمار ۸۰ درصد مردم حداقل یک‌بار در طول عمر خود، به این دلیل به پزشک مراجعه می‌کنند. با وجود پیشرفت علم و استفاده از انواع فناوری‌های عکس‌برداری هنوز تشخیص علت اصلی فشار‌های این ناحیه از بدن مشکل است.

اصولا درد کمر باعث کاهش فعالیت فرد می‌شود و می‌تواند کارکرد سیستم بدن آن را برای ساعات متوالی از کار بیاندازد. از همین جهت افراد سعی می‌کنند آن را نادیده بگیرند و به قرص‌های مسکن روی بیاورند. این مشکل در هر رده سنی می‌تواند در فرد رخ دهد اما به طور متوسط  از دوره میان‌سالی یعنی ۳۰ الی ۵۰ سالگی شروع می‌شود.

علت درد کمر چیست؟

درد کمر جزو آن دسته از بیماری‌هایی است که علل بسیار مختلفی دارد. اما شایع‌ترین علت وقوع آن بی‌تحرکی می‌باشد. عواملی چون اضافه وزن و یا استاندارد نبودن محیط کار فرد نیز در سلامت کمر بسیار تاثیرگذار هستند.

n

در پاره‌ای از موارد، مشکلات عروقی که در سیاهرگ و سرخرگ ایجاد می‌شوند می‌توانند به فشار زیادی بر روی کمر منتهی شوند. برای مثال اگر فرد دچار اختلال انسداد آئورت شده باشد این مشکل می‌تواند به کمر او نیز سرایت آسیب وارد کند. همچنین مشکلاتی مانند انسداد تهیگاهی، فشار به سیاهرگ و … تاثیرگذار‌‌ند.

درد کمر چیست

آرتروز

آرتروز یکی دیگر از علل احساس درد در ناحیه‌ی کمر محسوب می‌شود. با بالا رفتن سن، دیسک‌های ناحیه کمر کوچک‌تر می‌شوند. در نتیجه ممکن است که مفاصل فاست نیز ساییده شوند. به همین علت هنگام بیدار شدن از خواب یا بلند شدن ممکن است احساس گرفتگی و درد در این ناحیه داشته باشید.

رشد استخوان اسپرز

ستون فقرات، نخاع را احاطه کرده است. وظیفه نخاع این است که پیام‌های عصبی را بین مغز و سایر اجزا منتقل کند. در این حالت افرادی که به آرتروز مبتلا هستند استخوانی به نام اسپرز در این ناحیه رشد می‌کند. در نتیجه فضا برای رشته‌های عصبی نخاع کاهش می‌یابد و کانال نخاعی تنگ می‌شود.خار استخوانی یا Spur زواید تیزی هستند که در اثر آرتروز مفاصل، در دو سمت مفصل ایجاد میشوند و مانند خنجر در بافتهای اطراف مفصل فرو میروند.

آسیب مستقیم به دیسک

دیسک‌، بالشتک‌‌هایی هستند که در بین ستون فقرات قرار دارند و مانند فنر عمل می‌کنند. دیسک‌ها در بهبود فعالیت ستون فقرات بسیار موثر هستند. اگر آسیبی به آن‌ها وارد شود موجب ایجاد فشار بر روی اعصاب می‌شود که با درد همراه است. آسیب دیدگی شدید در این ناحیه موجب ایجاد بیماری سیاتیک نیز می‌شود.

علت کمر درد ناگهانی چیست؟

در بسیاری از موارد درد کمر ناگهانی است ودر یک شب به سراغ شما می‌آید. علل کمر درد متفاوت است. برای مثال ممکن است شما در طول روز‌های گذشته جسمی سنگین بلند کرده باشید. همچنین سقوط و تصادف عامل دیگری است که موجب کمر درد ناگهانی در فرد می‌شود.

فعالیت‌های ورزشی غیر اصولی و خارج از نظر مربی نیز می‌تواند موجب کشیدگی عضلات کمر شود و به بافت این ناحیه آسیب وارد کند. این گونه آسیب‌دیدگی‌ها اغلب با فیزیوتراپی قابل درمان هسنتد.

آیا هر دردی، کمر درد است؟

در برخی از موارد ممکن است فرد در ناحیه کمر خود احساس درد داشته باشد اما این درد ناشی از آسیب دیدگی ستون فقرات نباشد. این گونه درد‌ها اغلب با فیزیوتراپی قابل درمان نیستند و باید زیر نظر پزشک متخصص جراحی شوند.

سنگ کلیه

هنگامی که سنگ کلیه می‌خواهد از مجاری ادرار خارج شود فشار زیادی به این کانال‌ها وارد می‌کند. این حرکت همراه با درد از شکم شروع می‌شود و از ناحیه کمر نیز می‌گذرد. این درد اصلا مربوط به ستون فقرات نیست و علت اصلی آن کلیه است در نتیجه توصیه می‌شود فرد برای حفظ سلامت کلیه خود به پزشک مراجعه کند.

آپاندیس

مشکلات آپاندیس معمولا در ناحیه شکم رخ می‌دهند. اما در برخی موارد آپاندیس در نزدیکی کلیه قرار گرفته و هنگامی که عفونت می‌کند با فشار عصبی به کمر همواره می‌شود. در این حالت فرد دردی در ناحیه ستون فقرات خود احساس می‌کند. در چنین وضعیتی ممکن است آپاندیس فرد بترکد و مشکلات عمیق‌تری را ایجاد شود. اگر این حالت بیش از ۲۴ ساعت ادامه پیدا کند حتما باید به پزشک مراجعه شود.

علل درد کمر

کمر درد در بارداری

این مشکل برای خانوم‌های باردار معمولا در نیمه دوم بارداری آغاز می‌شود و تا به دنیا آمدن نوزاد و یا حتی ماه‌ها بعد از آن نیز ممکن است ادامه داشته باشد. هنگامی که جنین در شکم رشد می‌کند لگن کشیده شده و البته ضعیف می‌شود. در نتیجه فشار زیادی بر روی ناحیه کمر وارد می‌شود. اگر این فشار به اعصاب منتقل شود موجب بروز درد نیز می‌شود.

چه قدر این پست مفید بوده؟

بر روی ستاره ها جهت رای دهی کلیک کنید

متوسط رای دهی / ۵٫ تعداد رای:

اولین نفری هستید که قراره رای بدید:)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *